Home » Stiri » Control neanunțat din partea Gărzii de Mediu Iași 31 de nereguli sesizate la gospodării și 11 amenzi aplicate

Un control neanunțat din partea Gărzii de Mediu Iași s-a desfășurat în comuna Plugari și a avut ca scop verificarea stării de curățenie din comună. Inspectorii de mediu au descoperit nereguli la 31 de localnici din comună care depozitau furajele pe domeniul public și aveau făcute construcții provizorii pentru animalii ilegale.

Primarul Paul Mursa a încercat să remedieze greșelile celor 31 de localnici care trebuiau să primească amenzi din partea Gărzii de Mediu și a oferit termene pentru remedierea problemii, însă din păcate doar 20 de localnici și-au reparat greșeala și alți 11 cetățeni au fost amentați cu până la 2000 de lei. Din cauza acestor probleme cu gospodăriile din comună, primăria riscă și ea să fie sancționată de Garda de Mediu Iași cu amendă.

– See more at: http://plugari.realitatealocala.ro/2013/06/control-neanuntat-din-partea-garzii-de-mediu-iasi-31-de-nereguli-sesizate-la-gospodarii-si-11-amenzi-aplicate/#sthash.6pWvGpAY.dpuf