Home » Stiri » Bani din bugetul local pentru reabilitarea iluminatului public

Bani din bugetul local pentru reabilitarea iluminatului public

Pentru că asigurarea siguranței publice se află pe lista de priorități a primarului Paul Mursa, în perioada următoare vor fi derulate lucrări pentru reabilitarea rețelei de iluminat public în toată comuna.

Investiția va fi realizată cu bani puțini din bugetul local și are ca scop creșterea siguranței localnicilor pe drumurile publice după lăsarea serii. Pentru că la nivelul comunei instalația de iluminat public este veche și nu funcționează la parametrii normali primarul a decis alocarea de bani din bugetul local pentru repararea și modernizarea iluminatului public și mai ales dotarea cu lămpi cu consum redus. “Pas cu pas lucrăm la repararea și modernizarea rețelei de iluminat public în toate zonele din comună unde avem probleme. Pentru ca toată activitatea din comună să se desfășoare în ordine și după lăsarea serii vom moderniza rețeaua de iluminat și în viitorul apropiat ne propunem să extindem iluminatul public cât mai mult. În paralel cooperăm cu poliția rurală care va patrula prin comună pentru asigurarea liniștii și siguranței publice”, a declarat primarul comunei Plugari.